Rudolf Mládek: Rehabilitace ministra Kremlíka

03.12.2020

Potupný vyhazov ministra dopravy Kremlíka za to, že si Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) vybral soukromou firmu na prodej elektronických dálničních známek, je už minulostí. Místo "zlých a drahých soukromníků" to vzal do rukou stát. A nový samostatný ministr dopravy už pro jistotu ani nebyl jmenován. Asi by měl na postup vlády jiný názor. Tak raději žádný názor.

Stát se chopil díla a místo ceny 400 miliónů od soukromé firmy to zvládla státní firma za "pouhých" 309 miliónů. Věř občane tomu, co ti média dnes nakukají. Ale první den prodeje dopadl výbuchem a od prapodivného spuštění edalnice.cz doprovází tyto stránky další maléry a chyby. Tak to za těch 309 miliónů máme sice levnější systém, za to zatím zjevně zmetkovitý. Už naši předkové říkávali, že nejsou tak bohatí, aby mohli kupovat levné šmejdy. A jak sdělují veřejnosti experti IT, stránky edalnice.cz jsou postavené na obecně známém redakčním systému WordPress, který je nejenže zdarma, ale co se týká bezpečností rizika, tak je děravý jako řešeto.

Jan Paroubek ze státního podniku Cendis, který za státním webem stojí, uvedl, že na začátku provozu jejich systém kvůli obávám z možného útoku hackerů raději odpojili. Později ale zjistili, že sami mají technickou chybu. S obhajobou přispěchal dvojministr Karel Havlíček, že vše bude brzy OK. Ale je to asi jako s tou efektivností a bezpečností na železnici. Řeší se vše, až dojde k pořádným malérům, protože Havlíček jednoduše nestíhá. A ani nemůže. A tak vláda po maléru s pandemií Covid opět ukazuje chaotický až absurdní styl řízení a je to s podivem, protože Babišův Agrofert zjevně funguje. Tak je zakopaný pes?

Odvolaný ministr dopravy Kremlík se dočkal zadostiučinění, které snad ani sám nečekal. A my občané si musíme klást otázku, kdo a proč premiéra Babiše přesvědčil, že postup vedení SFDI byl chybný a státní firma s "novinářským softvérem" nic moc levnějším bude lepší řešení. Kdo tedy selhal v první řadě jsou ti veřejnosti utajení "radiči". Tak doufejme, že systém edalnice.cz nakonec naběhne a nebude přidávat více starostí něž užitku. V sousedních zemích totiž obdobné systémy fungují bez problémů.